macOS’ta Önyükleme Sırası Nasıl Değiştirilir

Güncel Teknoloji Haberleri
image 8
image 8

Windows veya Linux sistemlerinden farklı olarak macOS, kullanıcıların UEFI aracılığıyla ürün yazılımı ayarlarına erişmesine ve bu ayarları değiştirmesine izin vermez. Ve bu sadece Intel Mac’lerdeydi.

Yeni Apple Silicon Mac’ler artık UEFI kullanmamaktadır ve önyükleme işlemleri Intel Mac’lerden çok farklıdır. Esasen, aygıt yazılımı arayüzü aracılığıyla önyükleme sırasını değiştirmek söz konusu bile olamaz.

Ama bu yapılamaz demek değil. macOS, önyükleme sırasını değiştirmek yerine Başlangıç ​​Diski İzlencesi gibi kolay yöntemleri kullanarak varsayılan önyükleme sürücüsünü ayarlamanıza olanak tanır.

Önyükleme Sürücüsünü Değiştirmenin Yolları

İlk yöntem (Başlangıç ​​Diski) varsayılan önyükleme sürücüsünü kalıcı olarak değiştirirken, ikinci yöntem (Başlangıç ​​Seçenekleri) genellikle yalnızca bir sonraki önyükleme için önyükleme sürücüsünü değiştirmek için kullanılır.

Başlangıç ​​Diski Yardımcı Programı

Belirtildiği gibi, Mac’lerdeki önyükleme sırası Windows ve Linux sistemlerinden oldukça farklıdır. Bu nedenle, tam olarak bir önyükleme sırası belirleyemezsiniz. Bunun yerine, sonuçta benzer bir hedefi gerçekleştiren bir varsayılan Başlangıç ​​Diski ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için,

 1. İskeleden Sistem Tercihleri’ne tıklayın . Alternatif olarak, Apple menüsüne tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni seçin.
  sistem-tercihleri-başlangıç-diski
 2. Aşağı kaydırın ve Başlangıç ​​Diski’ne tıklayın .
 3. Önyükleme sürücüsü olarak istediğiniz diski seçin ve Yeniden Başlat’a basın .
  mac-başlangıç ​​diskleri

Not: Bir ağ sürücüsünden önyükleme yapmaya çalışıyorsanız, 

ağ başlangıç ​​birimi seçeneğini belirlediğinizden emin olun. Kullanıcılar genellikle yanlışlıkla sistem yazılımının yeniden yüklenmesine ve olası veri kaybına yol açan 

ağ yükleme görüntüsü seçeneğini seçer.

Başlangıç ​​Seçenekleri Menüsü

Alternatif bir yöntem, Başlangıç ​​Seçenekleri menüsüne erişmek ve oradan önyükleme sürücüsünü seçmektir. Normalde bu, yalnızca bir oturum için önyükleme sürücüsünü değiştirmeniz gerektiğinde kullanılır (örneğin, bir USB’den önyükleme yaparken ).

Ancak seçiminizi kalıcı hale getirmeniz de mümkündür. Bunlardan herhangi birini şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Mac’inizi açarken aşağıdakileri uygun şekilde yapın:
  • Apple Silicon Mac : Güç düğmesini basılı tutun. Bu sizi Yükleme başlangıç ​​seçenekleri ekranına götürmelidir.
  • Mac Mini : Sistem gösterge ışığı kehribar rengi yanana kadar yukarıdaki işlemleri yapın.
  • Intel Mac : Option tuşuna basın ve basılı tutun.
 2. Başlangıç ​​Seçenekleri Menüsünde, Önyükleme Sürücüsü’nü seçin ve devam etmek için Devam’a veya Yukarı Ok’a basın .
  mac-başlangıç-seçenekleri-menüsü
 3. Mac’iniz, yeniden başlatmanın ardından seçilen sürücüden önyüklenir. Seçilen sürücüyü varsayılan seçenek yapmak istiyorsanız, onu seçerken Control’e basın ve basılı tutun . Bu çoğu durumda işe yarar, ancak işe yaramazsa, bunun yerine Option veya Command tuşlarını veya üçünü aynı anda tutmayı deneyin.

Üçüncü Taraf Yardımcı Programları

Çoğu durumda yukarıdan yerel yöntemler yeterli olacağından, normalde üçüncü taraf yardımcı programlarına ihtiyacınız olmaz. Ancak Mac’lerdeki yerleşik önyükleme yöneticisinin sınırlı seçenekler sunduğu da bir sır değil.

Bazı kullanıcılar, Önyükleme Yöneticisi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmayı sever. Örneğin, bazen önyükleme girişlerinin görüntülenme sırasını nasıl değiştireceğimiz veya yeni girişleri manuel olarak nasıl ekleyeceğimiz sorulur. Bu tür senaryolar için, rEFInd gibi üçüncü taraf önyükleme yöneticileri yararlı olabilir.