Samsung TV Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Nasıl Yapılır? 5 En İyi Yol

Güncel Teknoloji Haberleri
image 7

Samsung TV’nizi Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, sık sık çökme ve donma gibi sorunlarla karşılaşıyorsa yararlı olabilir. Veya, vermeyi planlıyorsanız yardımcı olabilir.

Samsung TV’yi fabrika ayarlarına sıfırlamak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Sıfırlamak için yerleşik TV ayarlarından kolayca geçebilirsiniz. Ayrıca, sıfırlama işlemini tamamlamak için TV’deki fiziksel düğmeleri kullanabilirsiniz. Makalenin sonunda, Samsung TV’nizi uzaktan kumanda kullanmadan fabrika ayarlarına sıfırlamayı da öğreneceksiniz.

Uzaktan Kumandada Çıkış Düğmesini Kullanma

Eski bir Samsung TV modeline sahipseniz ve bir IR uzaktan kumandaya sahipseniz, bu yöntem kullanışlıdır. Ancak akıllı kumandalarla da kullanılabilir. Uzaktan kumandanızdaki Çıkış tuşuna basıp basılı tutmanız TV’nin sıfırlanmasına yardımcı olacaktır.

 1. TV’yi açın.
 2. TV uzaktan kumandasını TV’ye doğru çevirin.
 3. Exit (Çıkış) düğmesine bir kez basın ve Reset ( Sıfırla) menüsü gösterilene kadar basmaya devam edin . Normalde, sıfırlama ekranı 12 saniye sonra görünecektir.
  çıkış-düğmesi-on-samsung-tv-remote
 4. Sıfırlama ekranı görüntülendiğinde, TV’yi sıfırlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
 5. TV’yi sıfırlamak için varsayılan olarak (0000) olan bir PIN kodu girmeniz gerekebilir . PIN kodunu daha sonra değiştirdiyseniz, uygun şekilde girin.
  samsung tv'yi sıfırlamaya başlamak için pin'i girin
 6. Sıfırlama tamamlanana kadar bekleyin. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra TV’niz yeniden başlayacaktır.
 7. Bundan sonra TV’nizi kurun ve tekrar izlemeye hazırsınız.

TV Ayarlarını Kullanma

TV ayarlarını kullanmak, çoğu Samsung TV modelini sıfırlamanın en basit ve uygulanabilir yöntemidir. TV ayarlarına girebilir ve Sıfırla seçeneğine bakabilirsiniz. Bu yöntem, ister genel bir IR uzaktan kumandanız, ister Samsung’un akıllı uzaktan kumandanız olsun çalışır.

 1. TV uzaktan kumandanızı kullanarak TV’nin ana ekranının sol alt kısmına gidin ve Ayarlar > Tüm Ayarlar öğesini seçin .
  samsung tv ayarları
 2. Ayarlar penceresinde, Genel ve Gizlilik’e gidin .
  genel ve gizlilik ayarları
 3. Sağ bölmeden Sıfırla’yı seçin .
  sıfırlama seçeneği
 4. PIN kodunu girin . ( varsayılan olarak 0000 )
  samsung tv'yi sıfırlamaya başlamak için pin'i girin
 5. Açılır pencerede sıfırlamayı onaylayın.
  sıfırlamayı onayla
 6. Sıfırlamanın tamamlanmasına izin verin. Sıfırlamayı tamamladıktan sonra TV otomatik olarak yeniden başlayacaktır.
  devam eden sıfırlama işlemi

Not : Bazı modeller, Sıfırla seçeneğine erişmek için birkaç menüye daha girmenizi gerektirebilir . Sıra, Ayarlar > Destek > Kendi Kendini Tanılama > Sıfırla şeklinde olabilir .

Servis Menüsünü Kullanma

Samsung TV’yi sıfırlamanın bir sonraki yöntemi servis menüsündendir. Samsung TV’lerdeki servis menüsü, TV’nin gelişmiş işlevlerini yönetmenizi sağlayan özel bir menüdür. TV’yi fabrika ayarlarına sıfırlamak için de hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak servis menüsüne erişmek için bir IR uzaktan kumandaya ihtiyacınız var.

 1. Uzaktan kumandayı TV’nize doğru tutun.
 2. Sırayla uzaktan kumandadaki Bilgi > Ayarlar > Sessiz > Güç düğmelerine basın. Bu tuşlara basmak arasında fazla gecikme olmadığından emin olun. Ayrıca, bu düğmelere basarken uzaktan kumandayı sabit tutun.
 3. Artık TV ekranınızda bir Servis menüsü göreceksiniz.
 4. Seçeneği seçin .
  servis menüsündeki seçenek
 5. Fabrika Sıfırlaması’nı seçin ve sıfırlama işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
  servis menüsünden fabrika ayarlarına sıfırlama

TV Panelindeki Düğmeleri Kullanma

Sıfırlamak için TV panelinizdeki düğmeleri de kullanabilirsiniz. Uzaktan kumandaya erişiminiz yoksa bu yöntem yararlıdır . Ancak, bu işlemle sıfırlamayı tamamlamak için arkadaşınızın yardımına ihtiyacınız var.

 1. TV’nizi kapatın ve güç kablosunu güç kaynağından çıkarın.
 2. Şimdi TV’nin düğme paneline gidin ve Güç düğmesini ve Sesi Kısma düğmesini bulun.
 3. Bu düğmelere aynı anda basın ve basmaya devam edin.
 4. Şimdi arkadaşınızdan güç kablosunu elektrik kaynağına takmasını isteyin.
 5. Birkaç saniye bekleyin. Ekranda TV’yi Sıfırla penceresi görünecektir .
 6. Ardından, Sıfırlamayı başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin. Sıfırlama ekranında gezinmek için Sesi Aç ve Sesi Kıs tuşlarını kullanabilirsiniz .
 7. Sıfırlamanın tamamlanmasına izin verin ve hazırsınız.

Samsung TV’yi Sıfırlamanın Diğer Yolları

Yukarıda açıklanan yöntemler sizin için işe yaramazsa, Samsung TV’yi sıfırlamanın başka yolları da vardır. Uzaktan kumandanızın olmadığı ve TV’nin düğme paneline de erişemediğiniz durumlar olabilir. TV ayarlarında gezinmek ve bu gibi durumlarda sıfırlamayı tamamlamak için bir klavye kullanabilirsiniz.

samsung-tv'yi sıfırlamanın diğer yolları

Aynı şekilde, Samsung’un bir TV ile kolayca kurabileceğiniz ve uzaktan kumanda olarak kullanabileceğiniz resmi bir uygulaması olan ” SmartThings” vardır. Ayrıca, TV’yi kontrol etmek ve sıfırlamak için telefonunuzdaki IR patlatıcıları kullanabilirsiniz. Veya yeni bir Samsung uzaktan kumandası alın ve TV’yi sıfırlamak için yukarıda tartışılan aynı yöntemleri kullanın.